2019 ACADEMY SHOWCASE 3:00pm

Presents
A Summer Showcase
Saturday June 8, 2019
at Timpanogos High School


Academy Showcase Program 1:00pm

>> Academy Showcase Program 3:00pm <<

Solo & Duo Program 5:00pm

Competition Team Program 6:00pm




1. Be Our Guest
Combo 1 B - Wed 4:15
Charlee Allred, Scout Blaney, Dallas Brown, Lila Carson, Lyla Forsyth, Penelope Greer, Harper Hammond, Reagan Haynie, Samantha Keith, Shannen Kitchel, Emma Milne, Vera Pledger, Claire Pope, Angela Sorenson
Choreographer – Racquel Hutchings

2. Betty Boop
Competition Team
Kennedy Ahlmann, Brylee Ballantyne, Ashlyn Barnes, Gabrielle Campbell, Ava Christensen, Aspen Downs, Khloee Ericksen, Paizlei Hartle, Ayda Jense, Kennedy Jensen, Brynlee Johnson, Karlie Murdock, Ashlyn Read, Shayna Southam, Tailee Taylor
Choreographer – Stephanie Pace

3. Mom
Combo 2 B - Wed 5:00
Tessa Black, Maggie Goodman, Maggie Hayward, Sawyer Holdaway, Zoe Hullinger, Ivy Jense, Savy Johnston, Adelyne McQueen, Lila Nixon, Avie Robins, Ava Searle, Anzley Shriber, Adalyn Smith, Malia Stewart, Maya Stewart
Choreographer – Racquel Hutchings

4. The Power in All of Us
Combo K B - Thur 10:00
Hallie Barker, Kylee Botill, Chloe Dyer, Emily Hale, Kendall Hale, Janie Johnson, Lydia Jones, Ella Mann, Hope Neer, Dylann Parker, Raymie Robinson, Brecklynn Taylor
Choreographer – Andrea Taylor

5. Rockin Robin
Combo Tot/ Pre B - Thur 4:45
Brynlee Baxter, Emma Castaneda, Blakely Hallam, Emmee Hyde, Khloee Hyde, Hallie May, Avereigh McQueen, Lilah Moore, Piper Nelson, Haevyn Smith, Havyn Tracy, Mia Tracy, Harlie Wangemann
Choreographer – Valarie Browning

6. Wow
Hip Hop Teen B – Thur 7:00
Andalyn Cashdollar, Kloe Colledge, Kylie Francis, Sydney Johnson, Kya Madsen, Brinley Nelson, Ellie Nixon
Choreographer – Savanna Caver

7. Single Ladies
Combo Pre B - Thur 10:45
Maycee Barker, Zoe Baxter, Grace Henderson, Norah Keith, Phoebe Neilson, Amelia Oler, Gracie Peterson, Amrie Robins, Indie Robinson, Hattie Workman
Choreographer – Andrea Taylor

8. Brightest
Jazz 4 B - Wed 6:45
Sienna Bushman, Mya Hansen, Alexis Hawley, Cecilia Henderson, Ashley Hutchings, Anna Keith, Katie Turnbow
Choreographer – Stacy Bjerregaard

9. Shallow
Jazz Teen - Thur 6:00
Brynnlee Darger, Hope Fondren, Hadlee Goodman, Harvest Hale, Alyvia Holdaway, Madison James, Lucky Jasper, Sydney Jeffs, Jaycie Kelly, Camry Mitchell, Courtney Mitchell, Emersyn Parker, Emma Rollins, Kate Sutch, Brooklynn Tibbitts, Amanda Vanderwel
Choreographer – Sami Jo Carson

10. Butterfly Kisses
Combo K B - Wed 1:00
Elli Brooke, Claire Frei, Olivia Nakaha, Delaney Ostler, Bryton Ovard, Elle Robinson
Choreographer – Andrea Taylor

11. Mambo I, I, I
Combo Tot B - Wed 11:15
Callie Carter, Dylan Chipman, Remi Cowart, Holland Dalton, Stella Grundy, Maggie King, Jane Murdock, Dorothy Phillips, Reese Robinson, Klaire Shelby, Ava Sorenson, Haddy Whitelock
Choreographer – Andrea Taylor

12. The Kingdom Dance
Jazz 3 B - Wed 5:45
Aliyah Colborn, Mia Gillman, KatieLyn Kitchel, Ellie Monson, Fynlee Parker, Hannah Price, Kjersti Sorenson, Ashley Stone, Sarah Stringham, Sheyla Villanueva
Choreographer – Stacy Bjerregaard

13. Sing
Jazz 5 B - Thur 7:00
Sienna Bramble, Natalie Davis, Brooklyn Haskell, Braylee Heath, Quinn Knopp, Hope Larson, Matti Lynn Mikkelsen, Sarah Story, Sawa Szczepaniak
Choreographer – Shaylee Hurst

14. Mimes
Competition Team
Alexa Brooks, Taylor Brown, Emmi Carson, Hillary Heath, Kira Hutchings, Olivia Hutchings, Mckayla Jense, Emma Powell, Dayna Sanderson, Morgan Williams
Choreographer – Sophia Fogt




Intermission (5 minutes)


Lion King Production

Circle of Life (Yellow)
Combo 1 B - Wed 4:15
Charlee Allred, Scout Blaney, Dallas Brown, Lila Carson, Lyla Forsyth, Penelope Greer, Harper Hammond, Reagan Haynie, Samantha Keith, Shannen Kitchel, Emma Milne, Vera Pledger, Claire Pope, Angela Sorenson
Choreographer – Racquel Hutchings

Circle of Life (Blue)
Combo 2 B - Wed 5:00
Tessa Black, Maggie Goodman, Maggie Hayward, Sawyer Holdaway, Zoe Hullinger, Ivy Jense, Savy Johnston, Adelyne McQueen, Lila Nixon, Avie Robins, Ava Searle, Anzley Shriber, Adalyn Smith, Malia Stewart, Maya Stewart
Choreographer – Racquel Hutchings

The Lion Sleeps Tonight
Combo K B - Thur 10:00
Hallie Barker, Kylee Botill, Chloe Dyer, Emily Hale, Kendall Hale, Janie Johnson, Lydia Jones, Ella Mann, Hope Neer, Dylann Parker, Raymie Robinson, Brecklynn Taylor
Choreographer – Andrea Taylor

King of The Jungle
Combo Tot/ Pre B - Thur 4:45
Brynlee Baxter, Emma Castaneda, Blakely Hallam, Emmee Hyde, Khloee Hyde, Hallie May, Avereigh McQueen, Lilah Moore, Piper Nelson, Haevyn Smith, Havyn Tracy, Mia Tracy, Harlie Wangemann
Choreographer – Valarie Browning

Just Can’t Wait to Be King
Combo Pre B - Thur 10:45
Maycee Barker, Zoe Baxter, Grace Henderson, Norah Keith, Phoebe Neilson, Amelia Oler, Gracie Peterson, Amrie Robins, Indie Robinson, Hattie Workman
Choreographer – Andrea Taylor

Be Prepared
Jazz 4 B - Wed 6:45
Sienna Bushman, Mya Hansen, Alexis Hawley, Cecilia Henderson, Ashley Hutchings, Anna Keith, Katie Turnbow
Choreographer – Stacy Bjerregaard

Bang the Drum
Jazz Teen - Thur 6:00
Brynnlee Darger, Hope Fondren, Hadlee Goodman, Harvest Hale, Alyvia Holdaway, Madison James, Lucky Jasper, Sydney Jeffs, Jaycie Kelly, Camry Mitchell, Courtney Mitchell, Emersyn Parker, Emma Rollins, Kate Sutch, Brooklynn Tibbitts, Amanda Vanderwel
Choreographer – Nicole Neer & Shaylee Hurst

Zuka Zuma
Combo K B - Wed 1:00
Elli Brooke, Claire Frei, Olivia Nakaha, Delaney Ostler, Bryton Ovard, Elle Robinson
Choreographer – Andrea Taylor

Hakuna Matata
Combo Tot B - Wed 11:15
Callie Carter, Dylan Chipman, Remi Cowart, Holland Dalton, Stella Grundy, Maggie King, Jane Murdock, Dorothy Phillips, Reese Robinson, Klaire Shelby, Ava Sorenson, Haddy Whitelock
Choreographer – Andrea Taylor

Can You Feel The Love
Jazz 3 B - Wed 5:45
Aliyah Colborn, Mia Gillman, KatieLyn Kitchel, Ellie Monson, Fynlee Parker, Hannah Price, Kjersti Sorenson, Ashley Stone, Sarah Stringham, Sheyla Villanueva
Choreographer – Stacy Bjerregaard

He Lives in You
Jazz 5 B - Thur 7:00
Sienna Bramble, Natalie Davis, Brooklyn Haskell, Braylee Heath, Quinn Knopp, Hope Larson, Matti Lynn Mikkelsen, Sarah Story, Sawa Szczepaniak
Choreographer – Nicole Neer & Shaylee Hurst

Lion King Characters
Senior Company
Rafiki – Danielle Weinerman
Simba – Abby Taylor
Mufasa – Taylor Decker
Nala – Calleigh Clayton
Timon – Kwincee Ericksen
Pumbaa – Heather Morley
Zazu – Emma Stucki
Scar – Whitney Pulley
Hyena – Alexa Beck
Hyena – Kaylee Ray
Animal – Olivia Snyder
Animal – Madison Walker
Choreographers – Nicole Neer & Brittney Fanaika