2019 ACADEMY SHOWCASE 1:00pm

Presents
A Summer Showcase
Saturday June 8, 2019
at Timpanogos High School


>> Academy Showcase Program 1:00pm <<

Academy Showcase Program 3:00pm

Solo & Duo Program 5:00pm

Competition Team Program 6:00pm




1. Be Our Guest
Combo 1 A - Tues 4:15
Kensley Blackwell, Naomi Christensen, Reese Close, Loie Frandsen, Elizabeth Godard, Jordyn Gonzales, Charlotte Hansen, Eve Hansen, Harper Harding, Emma Hurst, Isabelle Ingle, Ivy Johnson, Jane Price, Kennedy Robbins, Elle Willardson
Choreographer – Racquel Hutchings

2. Betty Boop
Competition Team
Kennedy Ahlmann, Brylee Ballantyne, Ashlyn Barnes, Gabrielle Campbell, Ava Christensen, Aspen Downs, Khloee Ericksen, Paizlei Hartle, Ayda Jense, Kennedy Jensen, Brynlee Johnson, Karlie Murdock, Ashlyn Read, Shayna Southam, Tailee Taylor
Choreographer – Stephanie Pace

3. Mom
Combo 2 A - Tues 5:00
Shayde Bagley, Savanna Chambers, Mia Cothran, Abigayle DuBravac, Ellie Hasleton, Zaley Jones, Samantha Meredith, Sophia Nehring, Callie Newman, Isabelle Powell, Savannah Rogers, Gabriella Soderstrom, Maia Templeman, Paisley Ward, Allison Wing
Choreographer – Racquel Hutchings

4. The Power in All of Us
Combo Pre A - Tues 12:15
Bradyn Barnes, Joy Bates, Clara Beus, Ava Bilbro, Molly Burr, Ruby Cook, Ivonne Crane, Cora Day, Leah Fulton, Berlyn Harris, Hannah Hurst, Aria Johnson, Reese Loveless, Kiera Taylor, Hallie Williams
Choreographer – Andrea Taylor

5. Mambo #5
Combo K/ 1 A - Thur 6:30
Charlotte Aland, Collyns Butterfield, Ruthvika Chinthala, Kaitlyn Cox, Elsie Jepsen, Brinley McMillan, Savanna Pead, Vibhuti Saxena, Olivia Smith, Penelope Sutch, Devyanshi Verma, Iris Walsh, Olivia Zonts
Choreographer – Valarie Browning

6. Drip
Hip Hop Troop A - Tues 7:30
Jane Barnes, Avery Boren, Sophia Dunn, Abby Gonzales, Lesly Gutierrez, McKayla Holley, Riley Holley, Jane Jasper, Halley Sabey, Emily Skinrood, Kailey VanWeerd, Ethan Warnick, Landon Warnick
Choreographer – Sami Jo Carson

7. Single Ladies
Combo Pre A - Wed 10:30
Emerald Blotter, Hazel Bowen, Nora Close, Tenley Dibb, Iris Fisher, Rayne Harward, Ivy Ingle, Pearl Maland, Thea McFadyen, Ava McMillan, Jayne Melcher, McKenna Nielsen, Jane Smart
Choreographer – Andrea Taylor

8. Brightest
Jazz 4 A - Tues 6:45
Olivia Barnes, Lauren Becht, Lily Cothran, Makynlee Dyer, Rebecca Lyon, Emma Price, Kael Trochez
Choreographer – Stacy Bjerregaard

9. Shallow
Jazz Teen - Thur 6:00
Brynnlee Darger, Hope Fondren, Hadlee Goodman, Harvest Hale, Alyvia Holdaway, Madison James, Lucky Jasper, Sydney Jeffs, Jaycie Kelly, Camry Mitchell, Courtney Mitchell, Emersyn Parker, Emma Rollins, Kate Sutch, Brooklynn Tibbitts, Amanda Vanderwel
Choreographer – Sami Jo Carson

10. Butterfly Kisses
Combo K A - Tues 1:00
Adalaide Borchardt, Mazi Carson, Clarissa DashTuDev, Indie Floyd, Ila Gustman, Blakely Larsen, Gwendolyn Lemke, Addison Read, Sophia Robbins, Victoria Soderstrom, Victoria Willardson
Choreographer – Andrea Taylor

11. Mambo I, I, I
Combo Tot A - Tues 11:30
Haven Allred, Layla Bilbro, Emery Broderick, Loumaile Fanaika, Halle Frampton, Kyra Frampton, Amelia Frazier, Cedar Ragland, Gianna Smith, Quinn Williams, Madelyn Zonts
Choreographer – Andrea Taylor

12. The Kingdom Dance
Jazz 3 A - Tues 5:45
Ava Anderson, Tess Benson, Brooklyn Brown, Makani Chun, Alanna Feher, Madison Gonzales, Layla Matthews, Vivian Petersen, Olivia Price, Chantelle Reynolds, Kynzlee Schow, Ava Sessions, Peyton Smith, Scarlett Thompson
Choreographer – Stacy Bjerregaard

13. Sing
Jazz 5 A - Tues 6:00
Jane Barnes, Olivia Becht, Avery Boren, Camryn Caloca, Reggie DeMarco, Swayzee Hall, Jane Jasper, Susanna Johnson, Kayli Nielsen, Mersaeus Nielson, Halley Sabey, Savennah Ward, Madison Wisner
Choreographer – Shaylee Hurst

14. Mimes
Competition Team
Alexa Brooks, Taylor Brown, Emmi Carson, Hillary Heath, Kira Hutchings, Olivia Hutchings, Mckayla Jense, Emma Powell, Dayna Sanderson, Morgan Williams
Choreographer – Sophia Fogt

15. Rolex
Hip Hop Kidz A - Tues 6:45
Lottie Ball, Sayler Bean, Landon Brewerton, Lukas Carreno, Emma Close, Adyson Drew, Isla Frandsen, Harper Henrie, Sawyer Henrie, Beckem Hurst, Owen Hurst, Rylee Phillips, Lavendar Raban, Chantelle Reynolds
Choreographer – Sami Jo Carson




Intermission (5 minutes)


Lion King Production

Circle of Life (Yellow)
Combo 1 A - Tues 4:15
Kensley Blackwell, Naomi Christensen, Reese Close, Loie Frandsen, Elizabeth Godard, Jordyn Gonzales, Charlotte Hansen, Eve Hansen, Harper Harding, Emma Hurst, Isabelle Ingle, Ivy Johnson, Jane Price, Kennedy Robbins, Elle Willardson
Choreographer – Racquel Hutchings

Circle of Life (Blue)
Combo 2 A - Tues 5:00
Shayde Bagley, Savanna Chambers, Mia Cothran, Abigayle DuBravac, Ellie Hasleton, Zaley Jones, Samantha Meredith, Sophia Nehring, Callie Newman, Isabelle Powell, Savannah Rogers, Gabriella Soderstrom, Maia Templeman, Paisley Ward, Allison Wing
Choreographer – Racquel Hutchings

The Lion Sleeps Tonight
Combo Pre A - Tues 12:15
Bradyn Barnes, Joy Bates, Clara Beus, Ava Bilbro, Molly Burr, Ruby Cook, Ivonne Crane, Cora Day, Leah Fulton, Berlyn Harris, Hannah Hurst, Aria Johnson, Reese Loveless, Kiera Taylor, Hallie Williams
Choreographer – Andrea Taylor

King of The Jungle
Combo K/ 1 A - Thur 6:30
Charlotte Aland, Collyns Butterfield, Ruthvika Chinthala, Kaitlyn Cox, Elsie Jepsen, Brinley McMillan, Savanna Pead, Vibhuti Saxena, Olivia Smith, Penelope Sutch, Devyanshi Verma, Iris Walsh, Olivia Zonts
Choreographer – Valarie Browning

Just Can’t Wait to Be King
Combo Pre A - Wed 10:30
Emerald Blotter, Hazel Bowen, Nora Close, Tenley Dibb, Iris Fisher, Rayne Harward, Ivy Ingle, Pearl Maland, Thea McFadyen, Ava McMillan, Jayne Melcher, McKenna Nielsen, Jane Smart
Choreographer – Andrea Taylor

Be Prepared
Jazz 4 A - Tues 6:45
Olivia Barnes, Lauren Becht, Lily Cothran, Makynlee Dyer, Rebecca Lyon, Emma Price, Kael Trochez
Choreographer – Stacy Bjerregaard

Bang the Drum
Jazz Teen - Thur 6:00
Brynnlee Darger, Hope Fondren, Hadlee Goodman, Harvest Hale, Alyvia Holdaway, Madison James, Lucky Jasper, Sydney Jeffs, Jaycie Kelly, Camry Mitchell, Courtney Mitchell, Emersyn Parker, Emma Rollins, Kate Sutch, Brooklynn Tibbitts, Amanda Vanderwel
Choreographer – Nicole Neer & Shaylee Hurst

Zuka Zuma
Combo K A - Tues 1:00
Adalaide Borchardt, Mazi Carson, Clarissa DashTuDev, Indie Floyd, Ila Gustman, Blakely Larsen, Gwendolyn Lemke, Addison Read, Sophia Robbins, Victoria Soderstrom, Victoria Willardson
Choreographer – Andrea Taylor

Hakuna Matata
Combo Tot A - Tues 11:30
Haven Allred, Layla Bilbro, Emery Broderick, Loumaile Fanaika, Halle Frampton, Kyra Frampton, Amelia Frazier, Cedar Ragland, Gianna Smith, Quinn Williams, Madelyn Zonts
Choreographer – Andrea Taylor

Can You Feel The Love
Jazz 3 A - Tues 5:45
Ava Anderson, Tess Benson, Brooklyn Brown, Makani Chun, Alanna Feher, Madison Gonzales, Layla Matthews, Vivian Petersen, Olivia Price, Chantelle Reynolds, Kynzlee Schow, Ava Sessions, Peyton Smith, Scarlett Thompson
Choreographer – Stacy Bjerregaard

He Lives in You
Jazz 5 A - Tues 6:00
Jane Barnes, Olivia Becht, Avery Boren, Camryn Caloca, Reggie DeMarco, Swayzee Hall, Jane Jasper, Susanna Johnson, Kayli Nielsen, Mersaeus Nielson, Halley Sabey, Savennah Ward, Madison Wisner
Choreographer – Nicole Neer & Shaylee Hurst

Lion King Characters
Senior Company
Rafiki – Danielle Weinerman
Simba – Abby Taylor
Mufasa – Taylor Decker
Nala – Calleigh Clayton
Timon – Kwincee Ericksen
Pumbaa – Heather Morley
Zazu – Emma Stucki
Scar – Whitney Pulley
Hyena – Alexa Beck
Hyena – Kaylee Ray
Animal – Olivia Snyder
Animal – Madison Walker
Choreographers – Nicole Neer & Brittney Fanaika